Aktualności, 16.08.2018

Dolomity - góry wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dolomity

Góry niezwykłe, które oczarują każdego kto znajdzie się w ich otoczeniu.

Zdobyły one uznanie komitetu World Hermitage Comittee „wyjątkowym i unikalnym charakterem” oraz potwierdzonym przez naukowców nadzwyczajnym bogactwem przyrodniczym i kulturowym. To co przyczyniło się do nominacji Dolomitów to geologia grup górskich zbudowanych z dolomitu, kilkuset metrowe, pionowe ściany zwieńczone szczytami o wysokości 2500 – 3343 m npm (Marmolada – najwyższy szczyt Dolomitów). Rok w którym dokonano wpisu na listę to 2009.

Należy do nich dziewięć grup górskich: Pelmo-Croda da Lago, Marmolada, Pale di San Martino-San Lucano, Dolomity Bellunesi, Dolomity Friulane i Oltre Piave, Dolomity Północne- Puez-Odle, Sciliar-Catinaccio-Latemar, Bletterbach, Dolomiti di Brenta.

Odkrywcą jest naukowiec pochodzący z Delfinatu, Déodat de Dolomieu. W 1789 r. jako pierwszy zbadał on ich skład chemiczny i odkrył specyficzną budowę tej skały, powstałej w wyniku wypiętrzania osadów morza, w przeszłości pokrywającego ten obszar. To od jego nazwiska nosi nazwę nowy minerał i zbudowane z niego góry.

Piękno gór przejawia się głównie w czasie wschodów i zachodów słońca, gdy góry te zmieniają kolor na czerwono – różowy.

Polecamy to miejsce nie tylko do podziwiania widoków ale również na wyprawy trekkingowe, rowerowe czy wspinaczkowe.

Popularne w Dolomitach via-ferraty bazujące często na starych szlakach z czasów I wojny światowej dostarczą wprawnym turystom adrenaliny. Na szlakach pieszych przebiegających przez wysokogórskie łąki płaskowyże miłośnicy ciszy i spokoju znajdą coś dla siebie. Wszyscy przebywający skorzystają z czystego środowiska gdyż region ten jest doskonałym przykładem współistnienia w harmonii człowieka i przyrody.

Zapraszamy na trekkingi z naszymi przewodnikami UIMLA

Dolomity

 

 

dolomity-1 dolomity_01